Αρχική σελίδα Φοίτηση Κανονισμός Λυκείου

ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ

ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Α. Προσέλευση ? αποχώρηση και παραμονή στο σχολικό χώρο

1. Τηρώ τη διάρκεια των διδακτικών ωρών. Παραμένω στο χώρο του σχολείου από τη στιγμή της προσέλευσής μου μέχρι την λήξη των μαθημάτων.
  2. Ποτέ και για κανέναν λόγο δεν βγαίνω στο δρόμο χωρίς την άδεια του εφημερεύοντα καθηγητή και του διευθυντή.
  3. Όλοι οι μαθητές οφείλουν να βγαίνουν στο διάλειμμα στην αυλή του σχολείου. Η παραμονή στις τάξεις δικαιολογείται μόνο όταν είναι ασθενείς και πάρουν άδεια από τον εφημερεύοντα καθηγητή.
  4. Οι μαθητές που καθυστερούν να προσέλθουν στην τάξη, χρεώνονται με απουσία.

Β. Έντυπα-Διαφημίσεις

1. Απαγορεύεται η κυκλοφορία εντύπων μη εγκεκριμένων από το ΥΠΕΠΘ, όπως και η εμπορία ή διαφήμιση οποιουδήποτε προϊόντος. Για την ανάρτηση αφισών ή άλλου υλικού στους χώρους του σχολείου οι μαθητές πρέπει να απευθύνονται στο Σύλλογο των καθηγητών και στον διευθυντή.

Γ. Υποβολή προτάσεων και διεκδίκηση αιτημάτων

1. Μέσω των μαθητικών κοινοτήτων οι μαθητές θέτουν τα θέματα που τους απασχολούν.
  2. Όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας φροντίζουν να λύνουν τα προβλήματά τους με κατανόηση και διάλογο αποφεύγοντας την ένταση και τις παράνομες πράξεις.

Δ. Αγωγή και συμπεριφορά μαθητών

1. Αναγνωρίζω και σέβομαι τη διαφορετικότητα. Αναγνωρίζω και σέβομαι τον άλλον και ιδιαίτερα το δικαίωμά του να έχει διαφορετικές ιδέες και απόψεις, διαφορετική θρησκεία από εμένα. Ο σεβασμός αυτός και η αναγνώριση αποτελούν αναγκαία προϋπόθεση για να μη θίγονται οι δικές μου ιδέες και τα δικά μου πιστεύω.
  2. Αποφεύγω την ακραία έκφραση στην ενδυματολογική μου συμπεριφορά.
  3. Προσέρχομαι πάντα στο μάθημα της φυσικής αγωγής με το κατάλληλο ντύσιμο.
  4. Τηρώ τη σειρά προτεραιότητας στο κυλικείο και όπου αλλού χρειαστεί.

Ε. Ασφάλεια και υγιεινή

1. Απενεργοποιώ το πρωί το κινητό τηλέφωνο. Η χρήση του είναι επιβλαβής για την υγεία και παραβιάζει τα ατομικά δικαιώματα των άλλων.
  2. Χρησιμοποιώ τους κοινόχρηστους χώρους καθώς και τον εξοπλισμό του σχολείου προσεκτικά και πολιτισμένα.
  3. Διατηρώ την καθαριότητα μέσα και έξω από το κτίριο και ρίχνω τα απορρίμματα στους ειδικούς κάδους.
  4. Το κάπνισμα απαγορεύεται στο σχολικό χώρο.

Στ. Δικαιώματα

1. Το σχολείο μου έχει την υποχρέωση να με τιμά ως ανθρώπινη ύπαρξη, να με αποδέχεται ανεξάρτητα από την επίδοση ή την απόδοσή μου, να με σέβεται σε προσωπικό και συλλογικό επίπεδο, να με ακούει, να με υπολογίζει και σε καμιά περίπτωση να μη με προσβάλλει.
  2. Ζητώ από τους καθηγητές μου να μην κάνουν διακρίσεις σε βάρος μου.

Ζ. Εξωδιδακτικές δραστηριότητες και σχολική ζωή

1. Η συμμετοχή των μαθητών σε σχολικές δραστηριότητες (παρελάσεις, σχολικοί εορτασμοί, εκδρομές) είναι απαραίτητα για την ποιότητα της σχολικής ζωής.
  2. Οι μαθητικές κοινότητες είναι ελεύθερες να οργανώνουν εκδηλώσεις και να παίρνουν πρωτοβουλίες για θέματα που τους αφορούν σε συνεννόηση με τους καθηγητές τους.