Αρχική σελίδα Φοίτηση Κανονισμός Απουσιών
Κανονισμός Απουσιών PDF Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 11 Νοέμβριος 2013 15:36

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ

1. Οι απουσίες πρέπει να δικαιολογούνται εντός δέκα (10) ημερών από τη μέρα που απουσίαζε ο μαθητής.
  2. Μαθητής που θα πραγματοποιήσει πάνω από 50 αδικαιολόγητες απουσίες απορρίπτεται (επαναλαμβάνει την τάξη)
  3. Μαθητής που θα πραγματοποιήσει πάνω από 114 απουσίες (δικαιολογημένες και αδικαιολόγητες) απορρίπτεται και επαναλαμβάνει την τάξη.
  4. Ο κηδεμόνας επιτρέπεται να δικαιολογήσει έως δέκα μέρες απουσίας κατά το σχολικό έτος.
  5. Ο κηδεμόνας δεν μπορεί να δικαιολογήσει πάνω από δύο (2) συνεχόμενες μέρες απουσίας του μαθητή. Στην περίπτωση που ο μαθητής έχει απουσιάσει από τρεις μέρες και πάνω απαιτείται βεβαίωση γιατρού.
  6. Μόνο με ιατρική βεβαίωση δικαιολογούνται ώρες απουσίας, όταν δηλαδή ο μαθητής δεν απουσιάζει ολόκληρη μέρα, αλλά μόνο ορισμένες ώρες.
  7. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις ? νοσηλεία στο νοσοκομείο κ.λ.π. ο μαθητής μπορεί να πραγματοποιήσει μέχρι και 164 απουσίες (οι πάνω από τις 50 να είναι δικαιολογημένες) υπό την προϋπόθεση ότι έχει βαθμό τουλάχιστον 15 και διαγωγή «Κοσμιότατη».

Τελευταία Ενημέρωση στις Δευτέρα, 11 Νοέμβριος 2013 15:39