Αρχική σελίδα Σχολικό Έτος 2013-2014 Ερευνητικές Εργασίες Α Τετραμήνου ΜΙΚΡΑΣΙΑ: ΧΑΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ, ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ
ΜΙΚΡΑΣΙΑ: ΧΑΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ, ΑΛΗΣΜΟΝΗΤΕΣ ΠΑΤΡΙΔΕΣ PDF Εκτύπωση E-mail
Τρίτη, 05 Νοέμβριος 2013 12:51

Σκοπός της έρευνας είναι να γνωρίσουν οι μαθητές την ιστορία του Μικρασιατικού Ελληνισμού, η οποία είναι η ίδια ένα μεγάλο κομμάτι της ιστορίας του Ελληνισμού από την αρχαιότητα μέχρι σήμερα. Η προσέγγιση θα γίνει κυρίως μέσω της ιστορίας της πόλης της Σμύρνης.

Να προσεγγίσουν κριτικά το όραμα της «Μεγάλης Ιδέας», τις επιπτώσεις του στην Ελληνική πολιτική ζωή και στην τύχη του Μικρασιατικού.

Να γνωρίσουν την κοινωνική ζωή, τα ήθη και έθιμα, την παιδεία, την οικονομική ζωή, την πολεοδομία και την αρχιτεκτονική, το σύστημα υγείας, τον ελληνικό τύπο, το θέατρο, τα τραγούδια, τον αθλητισμό.

Ενδεικτικά, η έρευνα μπορεί να χωριστεί σε υποθέματα ως:

Η Μικρά Ασία πριν το 1919

Η απελευθέρωση 2 Μαίου 1919